Koupelové přísady omlazují a chrání tělo

Koupelové přísady pro vnitřní i vnější harmonii

Kozí mléko – významný zdroj antioxidantů, zvlhčujících a zvláčňujících látek pro pokožku

Účinky složek kozího mléka na pokožku

V přírodním stavu obsahuje kozí mléko účinné látky známé jako ceramidy, lipozomy, koenzym Q 10 a AHA kyseliny (kyselinu mléčnou a citrónovou). Kromě toho je kozí mléko bohaté na minerální látky (vápník, hořík, draslík a fosfor) a na vitamin A a vitaminy skupiny B. Vysoký obsah antioxidantů (vitamin A, inositol, selen, taurin, koenzym Q 10) chrání pokožku před působením volných radikálů, nedostatkem buněčné energie, a tím i předčasným stárnutím. Kozí mléko obsahuje řadu biologicky aktivních látek, které zvyšují odolnost pokožky proti nepříznivým vnějším vlivům a zánětům.

Pro kosmetické účely jsou vhodné především dvě složky kozího mléka: tuk a syrovátka.

Význam a složení tuku kozího mléka

Tuk kozího mléka je ideálním transportním prostředkem účinných látek do hlubších vrstev pokožky. Obsahuje fosfolipidy, které jsou přirozenou součástí buněčných membrán a ceramidy, které tvoří mezibuněčný tmel v horní vrstvě pokožky. Tuk kozího mléka obsahuje více esenciálních mastných kyselin linoleové a arachidonové než kravské mléko a vyšší množství mastných kyselin se středním a krátkým řetězcem. Jeho složení pomáhá obnovit na pokožce narušený hydrolipidický povrchový film, který je důležitou součástí kožní bariéry.

Snížení bariérových funkcí doprovází především suchou, citlivou zralou pokožku a proto jsou k ošetření těchto typů pleti  kosmetické prostředky s obsahem tuku kozího mléka velmi vhodné.

Význam a složení syrovátky kozího mléka

Syrovátka z kozího mléka je velmi cennou surovinou pro kosmetiku. Bílkovinná část syrovátky podporuje hydrataci kůže, zabraňuje jejímu vysušování, zlepšuje její prokrvení a tím i její odolnost. Syrovátka obsahuje značné množství kyseliny mléčné a citrónové, které se podílí na regulaci látkové výměny buněk, zlepšují mikrocirkulaci a hydrataci pokožky, mají hojivé a bakteriostatické (zastavují růst mikrobů) účinky. Rovněž podporují obnovu kožní bariéry, stabilizují pH ochranného filmu a aktivují regenerační procesy stárnoucí kůže. Působí na pokožku tak, že jí omlazují, vyhlazují a zvláčňují. Přítomné antioxidanty (selen, taurin) zvyšují odolnost pokožky proti UV záření. Syrovátka obsahuje i důležité vitaminy skupiny B, především dexpantenol a kyselinu pantotenovou, které mají nejen hydratační, ale i zklidňující účinky.

Kosmetické prostředky s obsahem syrovátky kozího mléka jsou velmi vhodné pro ošetření citlivé dehydratované pleti a rovněž mastné problematické pleti se sklonem k akné. Přípravky s obsahem složek kozího mléka se používají pro svojí biologicky aktivní hodnotu také  v léčbě a prevenci akné, atopického ekzému a lupenky. Jsou vzhledem ke svému komplexnímu přínosu v ošetření  vhodné pro všechny typy pleti včetně citlivé.

Sůl z růžového jezera

Africké Růžové jezero je zdrojem soli podobné soli z Mrtvého moře. Součinností mikroorganizmů a minerálů vzniká narůžovělá sůl, která dává neopakovatelnou barvu celému jezeru. Nejvíce ze zastoupených minerálů jsou

  • kationty sodíku, hořčíku, vápníku a draslíku
  • anionty: chloridy, sírany a hydrouhličitany

Roztok soli velmi pozitivně ovlivňuje pokožku s ekzémy a lupenkou.

Tyto dva produkty z přírody v bio kvalitě byly spojeny do unikátních práškových koupelových přísad. Obě přísady výrazně omlazují a chrání kůži před škodlivými vlivy životního prostředí a zároveň navozují pocit vnitřní harmonie .

1. Hydratační mléčná koupelová přísada

Je obzvláště vhodná pro suchou a zralou pokožku. Obsahuje jedinečný biologický systém ze sušeného kozího mléka a sůl z Růžového jezera složením velmi podobnou soli z Mrtvého moře. Vůně z Provence dotváří příjemný smyslový zážitek z této koupele.

2. Regenerační syrovátková koupelová přísada

Je vhodná pro všechny typy pokožky, zvláště pro pokožky  ekzematické, trpící psoriázou a akné. Obsahuje jedinečný biologický systém ze sušené syrovátky kozího mléka a sůl z Růžového jezera složením velmi podobnou soli z Mrtvého moře. Vůně levandule a “ květu květů“ dotváří příjemný smyslový zážitek z této koupele.

Klinické testování koupelových přísad v lázeňských procedurách

V období říjen až listopad proběhlo pod vedením prim. MUDr. Poděbradského klinické testování účinků obou koupelových přísad v lázních specializovaných na léčbu kožních onemocnění. 32 pacientů absolvovali 20 koupelí s použitím  regenerační syrovátkové koupelové přísady a 30 pacientů 20 koupelí s hydratační mléčnou koupelovou přísadu. Koupelové přísady se dávkovali do teplé vody 36-38 Co v poměru 1:1.

Všichni, až na dvě pacientky (3,22%) s atopickým ekzémem, u kterých byla aplikace přerušena, hodnotili koupel jako příjemnou, s dostatečnou hydratací a měli pocit zlepšení svého kožního nálezu.

Ošetřující dermatoložky MUDr. Vieriková a MUDr. Blehová potvrdily, že Regenerační syrovátková koupelová přísada byla „efektivní u rozsáhlých nálezů s porušením kožního povrchu (ragády, excoriace, erytem, pruritus)“. Zmírnila zarudnutí i svědění pokožky. Hydratační mléčná koupelová přísada „měla efekt u přeschlé pokožky s minimálním kožním nálezem“. Zlepšila hydrataci a zjemnila dehydratovanou pokožku.

Obě koupelové přísady velmi příznivě zlepšily stav pokožky u 96,78% pacientů.

Příznivé účinky na kůži psoriatiků a atopiků

Výživné pleťové mléko a Výživná koupelová přísada, testované Společností psoriatiků a atopiků ČR na osobách s atopickým ekzémem a se zhojenými projevy lupénky, mají velmi dobré zvláčňující účinky a příjemný zklidňující pocit na pokožce. Dobře působily i na sluncem podrážděnou pokožku. Koupelová přísada byla použita i jako mycí prostředek, následkem čehož došlo u psoriatiků ke snadnějšímu odšupení. Nebyly zaznamenány žádné vedlejší negativní projevy.

Posudek vypracovala Jana Břízová, presidentka SPAE